Medříčské listy dne 5.září 2018
V několika předchozích článcích reagovali členové týmu Centra zubní péče B smile na různé typy problémů, které se mohou vyskytnout v ústní dutině. Dnes bychom se opět, na začátku nového školního roku, vrátili k meritu věci – a tou je správná prevence a ústní hygiena.
„Během prázdnin a dovolených mají děti i dospělí pocit, že si mohou „odpočinout“ od čištění zubů. Je to však velká chyba! Během cestování do mnohdy hygienicky velmi odlišných zemí s jiným klimatem a také jinou obvyklou mikroflórou místních obyvatel se často setkáváme nejen s častějšími průjmy, nevolnostmi apod., ale také s bakteriemi, které ovlivňují mikroklima našich úst. Po návratu z dovolené či tábora často vidíme, že „v ústech to je nějaké divné“. Dásně jsou červené, mírně oteklé a také citlivé. Změny teplot, klimatizace a jiný denní režim totiž často způsobí také snížení imunity – a pak se již snadno rozhodí mnohdy křehká rovnováha v ústech“, říká MUDr. Eva Brázdilová, vedoucí lékařka Centra zubní péče B smile v Osové Bítýšce, a dodává:
Jak se vrátit zase do normálu?
V první řadě je třeba zavést opět pravidelný režim. Začátek školy je pro to vhodný, nastavují se pravidla – a jedním z nich by mělo být pravidelné denní čištění zubů dostatečnou dobu – nejméně 3 – 5minut. Malým dětem je třeba tuto činnost zatraktivnit – dovolit jim čistit zuby nasucho kartáčkem při večerníčku, při sledování počítače, nebo při čtení knížky. Rodiče by si měli podle zájmů dítěte vymyslet téma hry v ústech – děti jistě neosloví, že mezizubním kartáčkem odstraňujeme mezi zuby plak, ale pokud jim zbytky jídla představíme jako lodičky, na kterých by se mohli zabydlet pirátské příšerky, které jim budou z úkrytu mezi zuby napadat sklovinu zubů – pak to pro ně bude hra a nakonec budou samy rodičům připomínat, že dnes večer je ještě čeká boj s piráty.
Děti potřebují až do 9-10 let dohled a pomoc rodičů při čištění.
Správná ústní hygiena má několik pravidel, která je nutno dodržet, pokud máme být úspěšní.
1) čistit pravidelně a kvalitně – mnoho lidí má tendenci „přejet“ zuby kartáčkem téměř po každém jídle, ale zapomínají, že to je jen osvěžení úst. Kvalitní čištění stačí 1x za 24 hodin, ale musí zahrnovat: nejprve důkladné vyčištění mezizubí mezizubními kartáčky správné velikosti, poté čištění zubů kvalitním kartáčkem správnou technikou a nakonec masáž dásní měkkým nebo sonickým kartáčkem. Pasta není až tak důležitá, máme-li však nějaké konkrétní potíže – např. citlivost zubů, kouříme-li apod., může nám pomoci bojovat proti konkrétnímu problému.
2) celková odolnost těla – platí, že zdravá dáseň je indikátorem celkového zdraví. Proto je nutno pravidelně a kvalitně jíst, dostatek zeleniny, ovoce a mléčných výrobků. Děti i dospělí rádi ve spěchu sáhnou po náhradní potravině typu tyčinka, ale pak nám chybí důležité živiny, protože tělo nedostalo to, co mělo. Velmi se přimlouvám za domácí svačiny do krabičky – tvrdý sýr na kostičky s ovocem a zeleninou, nápadité obložené sendviče s kvalitní šunkou, vejce, jogurty. Pomůže to nejen zdraví zubů a dásní.
3) odborné poradenství – přes snahu o správnou domácí péči je nutná profesionální pomoc – proto nezapomínejme na 2x ročně preventivní prohlídku u zubního lékaře dětí do 18 let a poté 1-2x ročně u dospělých. Při prohlídce je nutností instruktáž správné ústní péče, hlavně mezizubní, kontrola kazů mezi zuby RTG vyšetřením, odstranění zubního kamene, pokud je přítomen, kontrola vad skusu, stavu dásní a onkologická prohlídka tkání. Často lékař doporučí pomocnou instruktáž dentální hygienistkou, protože správné návyky je třeba upevnit, a to je při kontrole 1x ročně málo.
Návštěva zubního lékaře, stejně tak, jako dentální hygieny, se může stát příjemným rodinným výletem, kde se děti přirozeně učí pravidlům.
„Závěrem bych vám ráda popřála za celý náš tým B smile do nového školního roku odhodlání nastavit ta správná pravidla a nebát se požádat o profesionální radu“ uzavírá MUDr. Eva Brázdilová.