Proč je stále nedostatek zubařů?

Medříčské listy dne 13.listopadu 2019

 

Nebereme, máme plno. Podobné vzkazy mohou slyšet pacienti od zubařů po celém Česku. Nedostatek zubních lékařů trápí hlavně okrajové regiony a venkov. Důvodem je podle odborníků to, že mnozí absolventi se po ukončení studia nevracejí do domovských regionů, ale zůstávají ve městech, ve kterých studovali či odchází do zahraničí. Do zákulisí tohoto problému dává nahlédnout rozhovor se zubními lékařkami Centra zubní péče B smile v Osové Bítýšce, vedoucí lékařkou MUDr. Evou Brázdilovou (EB) a dvěma novými absolventkami MDDr. Naďou Schillerovou (NS) a MDDr. Veronikou Šulcovou (VŠ).

Proč je tedy stále nedostatek zubařů?

EB: Problémem není ani tak malý počet zubařů, ale spíše jejich nerovnoměrné rozmístění. Zubařů v Česku je na počet obyvatel dostatek, ovšem 40% z nich jich pracuje v Praze. Současná krize je dána i tím, že většina zubařů na venkově jsou lidé důchodového věku. A mladým se na venkov nechce. Na venkově jsou lidé také zvyklí na extrémně malé dojíždění, které ve světě nemá obdoby. Ale když člověk jede dvakrát za rok k zubnímu lékaři, potřebuje hlavně kvalitního lékaře.

Jak tedy přilákat mladé zubaře na venkov?

EB: V podstatě jsou dvě možnosti. Stát od loňska přispívá mladým lékařům na rozjezd nových ordinací až 1,2 milionu korun. Tuto dotaci zatím ale využilo jen minimum lékařů, protože to pro ně není moc výhodné. Musí totiž do tří let zaregistrovat minimálně 1500 pojištěnců a pracovat na nich sami, což je pro ně zpočátku velmi zavazující a těžké.

Druhou variantou je budovat také na venkově moderní zubní centra, ve kterých budou mladí lékaři rádi pracovat. Touto těžší, ale funkční cestou jsme se vydali v Centru zubní péče B smile. V našem Centru poskytujeme praxi studentům i sestrám a svým způsobem tak vyplňujeme mezeru, kdy je někdo ochoten věnovat svůj čas, prostředky a vědomosti pro vyškolení nových odborníků a přivést je sem na venkov. Je to práce zodpovědná, náročná a zcela nikým nedoceněná.

Dotaz na lékařky absolventky – proč jste po ukončení studia šly pracovat na venkov?

NS: Už za studia jsem v B smile absolvovala několik praxí, takže jsem šla do známého prostředí. Také nejsem typ, co by vyhledával ruch velkoměsta. Rozhodující pro mě byla i možnost dělat moderní stomatologii, kterou B smile nabízí. 

VŠ: Věděla jsem, že chci žít v místě, kde mám zázemí, rodinu a přátele. Hledala jsem proto místo, kde bych mohla nastoupit jako zaměstnanec, získat co nejvíce zkušeností a zároveň mít možnost se poradit se zkušeným lékařem. Toto vše jsem našla v Centru zubní péče B smile, které ač na venkově, tak se může kvalitou péče rovnat stomatologickým centrům ve velkých městech.

Jak se vám zatím líbí v Centru zubní péče B smile? Splnila se vaše očekávání?

NS: Jsem tu moc spokojená, vážím si přátelského kolektivu, což není v dnešní době úplná samozřejmost. Jsem vděčná MUDr. Brázdilové, že mi předává cenné zkušenosti a můžu se na ni kdykoliv obrátit.

: Jsem tady velmi spokojená. Oceňuji příjemné prostředí, úžasný kolektiv, špičkové vybavení a především odborné vedení MUDr. Evy Brázdilové.

Pomohl by nám příchod lékařů ze zahraničí?

EB: Nejsem o tom zcela přesvědčena. V Česku pracuje zhruba 10% zubařů cizinců, velmi často jde o občany ruskojazyčných zemí. Zahraniční lékaři většinou neznají systém české preventivní péče, zaměřují se primárně na ekonomicky výhodné výkony, jako jsou implantáty, bílé korunky a nadstandardní péči placenou pacienty přímo. Nemají žádnou motivaci přijímat do péče děti nebo seniory s větším podílem péče na pojišťovnu. Může také docházet k problémům s komunikací mezi zubařem a pacientem, protože zahraniční lékaři mnohdy neznají český jazyk.

Před několika týdny se uskutečnila v Praze velká stomatologická výstava. Můžete zmínit nové trendy v péči o chrup?

EB: K nejmodernějším technologiím ve stomatologii a také v našem zubním centru patří CAD/CAM, který umí digitálně vytvořit a poté vyfrézovat vysoce estetické korunky v jakémkoliv místě chrupu. Představuje rychlé, kvalitní a elegantní řešení rekonstrukcí v ústech pacienta, protože vše je pouze v jediné návštěvě pacienta, tedy na počkání!  Za cca. 2 hodiny pacient odchází s novou definitivní zubní náhradou, zcela odpadají mnohačetná sezení a nekonečná čekání v ordinaci.

Největší výhodou pro pacienta je velká časová úspora, a přitom náhrady zhotovené systémem CAD/CAM patří k cenově nejefektivnějším zubním náhradám.

V Centru zubní péče B smile přijímáte nové pacienty nebo máte taky plno?

EB: V současné době přijímáme nové pacienty jen na dentální hygienu. Nové pacienty začneme registrovat pravděpodobně od jara příštího roku, kdy se nám vrací z mateřské dovolené MDDr. Marie Kopečná, specialistka v parodontologii. Rádi bychom ještě rozšířili náš tým o ortodontistu, který by se věnoval rovnátkům a lékaře specialistu v čelistní chirurgii.

Krásné Vánoce a v novém roce jen to nejlepší přeje za všechny z B smile MUDr. Eva Brázdilová.