Zubní pasty s fluorem a jeho sloučeninami snižují při pravidelném používání kazivost chrupu o 20-30% a pokud nejste alergický na fluor nebo jeho sloučeniny, není důvod je nepoužívat.
Podle průzkumů jsou zubní pasty na citlivé zuby jsou účinné u 80–85 % populace, která tento druh pravidelně používá. Pokud ale začnete mít problém citlivými zuby, neměli byste hned utíkat do drogerie, ale k zubnímu lékaři. Jen ten totiž dokáže rozpoznat, jestli nejde o příznak závažnějšího onemocnění.
Většina klinických studií ukazuje, že zubní pasty proti zubnímu kameni ho ve skutečnosti neodstraňují, mohou pouze zpomalovat jeho další usazování. Nezmenšují však množství zubního kamene, který se tvoří pod dásněmi, což je oblast, kde se zubní kámen podílí na zhoršování onemocnění dásní. Aby se předešlo vzniku paradontózy, musí vám zubní kámen pravidelně odborně odstraňoval zubní lékař nebo dentální hygienistka.
Pasty pro péči o nemocné dásně. První typ zubní pasty tvoří pasty s aluminiumlaktátem, které sebevědomě tvrdí, že „zpevňují dásně“. To je pro zubní lékaře úsměvné, protože pokud totiž dojde k uvolnění zubu kvůli úbytku kosti zubního lůžka při paradentóze, rozhodně vám žádná zubní pasta již viklající se zub nezpevní. Tyto pasty pouze vyvolávají pocit stažení dásní, který však nemá žádný léčebný účinek.
Pak jsou zde pasty s fluoridem cínatým (běžné pasty obsahují fluorid sodný). Fluorid cínatý může příznivě snižovat výskyt gingivitidy, ale na druhou stranu je prokázáno, že není schopen chránit proti rozvoji zubního kazu tak, jako fluorid sodný.
Třetí skupinou jsou pasty s výtažky z bylin, které mají antimikrobiální, protizánětlivé, hojivé a regenerační účinky. Mají-li zároveň dostatečný obsah fluoridu, lze je bez problémů doporučit proti krvácivosti dásní i vzniku zubního kazu.
Zubní pasty s obsahem jedlé sody – hydrgenuhličitanu sodného – mají specifickou slanou chuť, která někomu vyhovuje. Hydrogenuhličitan sodný má výraznou neutralizační kapacitu a dokáže tak snížit koncentraci kyselin, které narušují povrch skloviny a podílejí se na vzniku kazu.
Zubní pasty s bělícím účinkem. Pokud opravdu chcete mít bělejší zuby, měli byste to prodiskutovat se svým zubním lékařem. Bělící zubní pasty mohou být jen doplňkem profesionálního bělení a při jejich samostatném používání nelze mít přehnaná očekávání. Pomáhají jen lépe odstranit povrchové pigmenty z pití kávy, čaje, červeného vína nebo z kouření.
Abrazivní zubní pasty pro kuřáky nedoporučujeme, protože svým zvýšeným „brusným“ účinkem mohou poškozovat dásně i zuby. Abrazivita (neboli brusný účinek) zubních past se měří indexem RDA, který by nikdy neměl překročit hodnotu 100.
Žádná z těchto složek ovšem nenahradí správnou techniku čištění zubů. Pokud totiž zuby mechanicky neočistíme od povlaku, pasta se na povrch zubu vůbec nedostane. Pokud zuby naopak dokonale vyčistíme, je pasta téměř zbytečná. Správná technika čištění je více než 90% úspěchu, kdežto pasta k němu přispívá maximálně 5-10%.