Krásné korunky během jedné návštěvy

K nejmodernějším technologiím v Centru zubní péče B smile patří CAD/CAM, o kterém se hovoří jako o symbolu stomatologie 21.století. Představuje revoluční, rychlé, precizní, kvalitní a elegantní řešení rekonstrukcí v ústech pacienta. Systém CAD/CAM je klinicky vyzkoušen – po celém světě byly zhotoveny miliony úspěšných rekonstrukcí.

CAD/CAM umí digitálně vytvořit a skutečně vyrobit vysoce estetické korunky v jakémkoliv místě chrupu, nahradit staré a nevyhovující šedočerné amalgámové či fotokompozitní výplně v postranním úseku chrupu (tzv. inlaye), rekonstrukce velkých částí zubu ztracených působením zubního kazu nebo odlomením, kdy již není možné nahradit ztracenou tkáň zubní výplní (tzv. onlaye), „endokorunky“ nahrazující kořenovou nástavbu i korunku, estetické keramické fasety na přední zuby a menší můstky.  A to bez otiskování, bez provizorních výplní a provizorních korunek.

Vše je pouze v jediné návštěvě pacienta, tedy na počkání! Pacient odchází s definitivní zubní náhradou, spokojen, protože náhrada je k nerozeznání od vlastního zubu a její odolnost a celková trvanlivost je velmi vysoká.

Jak probíhá CAD/CAM ošetření?

Stomatolog odstraní poškozenou výplň nebo kaz, zub zbrousí do potřebného tvaru a s použitím reflexní práškové hmoty jej připraví ke snímání. Digitální 3D kamerou sejme vypreparovaný zub s maximální přesností, na rozdíl od otiskovací hmoty. Současně nasnímá do počítače i okolní zuby v oblasti. To celé trvá několik minut. Hotové 3D zadání pak převezme CNC fréza, která umí z bločku, jehož barva odpovídá přirozené barvě zubu, vyfrézovat během cca. 10 minut zubní korunku s přirozeným tvarem.

Bločky, ze kterých CNC fréza výrobek zhotovuje, mohou být z různých materiálů – ať speciální plasty, tvrdé hybridní hmoty s keramikou nebo jen čistá keramika. Podle typu použitého materiálu se pak liší i konečná úprava výrobku – některý lze pouze vyleštit, jiné se kryjí glazurou a některé se musí i vypalovat. Záleží na poškození zubu a typu výplně či korunky, jaký materiál lékař pacientovi navrhne. Výsledný produkt je k nerozeznání od přirozeného zubu.

Lékař hotovou náhradu odzkouší v místě preparace a potom nalepí pomocí speciálních materiálů, které po vytvrzení ultrafialovým světlem zajišťují dokonalé funkční a estetické splynutí zubu s keramickou náhradou.

Jaké jsou největší výhody pro pacienty?

 Asi největší výhodou pro pacienta je velká časová úspora – ošetření proběhne v jedné jediné návštěvě, tzn. „na počkání„, není třeba zhotovovat provizorní práce a čekat 1-2 týdny než je vyrobena definitivní práce v zubní laboratoři. Není třeba klasicky otiskovat pomocí lžíce a otiskovací hmoty (pacienti se nedáví).

Zhotovená náhrada má velkou pevnost, vysokou trvanlivost a dokonalý estetický vzhled (přirozená barva i tvar). Další velká výhoda je maximální možná přesnost nový výrobek sedne jako ulitý“.

Jedná se o bezkovovou stomatologii, tzn. žádný kontroverzní amalgám, chromkobalt, zlato ani jiné kovy, žádné alergie, žádné šedé lemy na dásních kolem korunek.

Pacient tedy za 1-2,5 hodiny odchází s novou definitivní zubní náhradou, zcela odpadají mnohačetná sezení a nekonečná čekání v ordinaci.

Kolik ošetření systémem CAD/CAM stojí?

S ohledem na výše popsané výhody (estetika, bezpečnost, přesnost, trvanlivost, rychlost) patří náhrady zhotovené systémem CAD/CAM k cenově nejefektivnějším zubním náhradám. Pořizovací cena přístroje (kolem 2 milionů korun) způsobuje, že systém CAD/CAM nemá v České republice mnoho stomatologických pracovišť. Do ceny ošetření se kromě amortizace a odpisů přístroje promítají pochopitelně další provozní náklady (materiálové bločky, diamantové frézy, upgrady softwaru) a zvýšené časové nároky speciálně vyškoleného zubního lékaře. Ceny zubních náhrad zhotovených technologií CAD/CAM začínají na cenách od 3.950,-Kč.

CAD/CAM technologie je budoucnost stomatologie, kterou najdete v Centru zubní péče B smile již dnes!