Ovlivňuje koronavirus také zubní péči?

Medřičské listy dne 9.září 2020

Stomatologové, hygienistky a zdravotní sestry pracující v zubní ordinaci jsou několikanásobně více ohroženou skupinou nákazy koronavirem než jiné profese, tudíž i mnohem rizikovější z důvodu dalšího přenosu nákazy. Abychom zjistili, jak  aktuální situaci zvládají v Centru zubní péče B-smile, vypravili jsme se do Osové Bítýšky.

Je pravda, že u zubaře hrozí vyšší riziko nákazy koronavirem?

Ano, v prostředí zubní ordinace vzniká aerosol, což je kombinace vodního chlazení zubní vrtačky a slin pacienta, který je jakýsi tryskáč pro koronavirus. Těmto částicím rozptýleným v prostoru jsou pak ve velké míře vystaveni lékaři a sestry, kteří v ordinaci pracují celý den. Proto je tak důležité aktivní odsávání v průběhu práce ihned z úst pacienta, dále časté větrání a používání ozónu a germicidní lampy k dezinfekci ordinace po práci. Kompletní vydezinfikování křesla před každým pacientem a používání jednorázových pomůcek při ošetřování je již samozřejmostí. Náš personál se pak chrání navíc štíty, respirátory a rouškami, čepicemi a pro ošetřování více rizikových pacientů pak máme k dispozici celotělové obleky.“ říká MUDr. Eva Brázdilová, vedoucí lékařka Centra zubní péče B-smile.

 Jaké hygienické opatření jste v B-smile přijali?

V našem zubním centru jsme zavedli velmi přísná hygienická opatření, proto se zubního ošetření naši pacienti nemusí obávat. Naším cílem je nejvyšší možná míra ochrany zdraví pacientů i zdravotníků. Do Centra zubní péče B-smile je povolen vstup jen s rouškou, u vstupu  máme dezinfekci na ruce a návleky na boty, které jsou povinni všichni používat. Každému pacientovi měříme teplotu při vstupu do budovy. Informujeme pacienty také o tom, že v případě nachlazení, kašle nebo jiných příznaků onemocnění je nutné přesunout ošetření na jiný termín, nebo provést jen nejnutnější úkony k odstranění bolesti. Dále pacienty objednáváme tak, aby se nehromadili v čekárně a mohli udržovat rozestupy více než 2 metry (což nám již umožňuje naše nová čekárna). Před ošetřením si každý pacient 1 minutu vyplachuje ústa dezinfekční ústní vodou. A paní uklízečka se každodenně věnuje důkladnější dezinfekci všech exponovaných povrchů (stolků, židlí,…), recepční navíc několikrát denně čistí kliky a prostor u recepce.

 Nebojí se přesto teď pacienti chodit k zubaři?

Na začátku první vlny pandemie koronaviru se lidé opravdu báli chodit k zubaři. Jelikož ale zubní potíže nepočkají na ústup epidemie, pacienti postupně strach překonali a cca. od června máme opět normální provoz. Vyšetření u stomatologa se zpravidla nevyplatí odkládat. Malý problém totiž může rychle přerůst v závažnou zdravotní komplikaci, která může přinést řadu nepříjemností.“ říká MDDr. Marie Kopečná, zubní lékařka a specialistka na parodontologii.

Jaké máte novinky v Centru zubní péče?

Klidnější provoz v době nouzového stavu jsme využili k modernizaci přístrojů a vybavení našeho zubního centra. Pořídili jsme nové rentgenové přístroje s nižší radiační zátěží pro pacienty a také tři nové zubní soupravy, které umožňují používat dezinfekci přímo do chlazení nástrojů.“ říká MUDr. Brázdilová a MDDr. Kopečná doplňuje:“ Úplnou novinkou je pak pořízení technologie pro PLAZMATERAPII, což je moderní metoda estetické medicíny, která spočívá v aplikaci regenerativních účinných látek získaných z vlastní krve pacienta centrifugací. Pomocí těchto účinných látek aplikovaných na problematická místa pacienta jako obličej, krk, dekolt, ruce,… lze dosáhnout díky obnově kolagenu v kůži mladistvého a svěžího vzhledu. Kůže pacienta bude lépe hydratovaná a vypnutá vskutku jako po požití onoho bájného elixíru mládí, po kterém touží nejeden z nás. Navíc se jedná o látky tělu vlastní a tudíž tělem dobře přijímaných bez rizika alergických reakcí.“

Vy se teď v B-smile zaměřujete na estetickou medicínu?

       V našem zubním centru se nezaměřujeme zdaleka jen na estetickou medicínu, ta činí jen třešničku na pomyslném dortu v naší široké nabídce poskytovaných zubních zákroků. Naším prvořadým cílem jakožto zubních lékařů je a vždycky bylo, aby od nás pacienti odcházeli s krásným úsměvem a kvalitně ošetřeným chrupem. Často od pacientů však slýcháme nářky, že nejsou spokojeni se vzhledem svých zubů. Ať už je trápí obnažené krčky, které jim nedovolují vychutnat si doušek své oblíbené kávy či v parných dnech chlazeného nápoje nebo si postesknou na pohyblivost a bolestivost zubů kvůli paradentóze (úbytku kosti a závěsného aparátu držící zub v zubním lůžku) i pro ně může být tato metoda záchranným padákem seslaným z nebe v tu správnou chvíli.

Touto cestou bych také chtěla pozdravit své pacienty. Jsem velice ráda za možnost využití nejnovějších medicínských vymožeností pro stále kvalitnější péči o naše klienty i na malé vysočinské vesnici. Pevně věřím, že i v budoucnu se budeme nadále snažit zlepšovat naše služby v souladu s nejnovějšími poznatky na poli zubního lékařství pro váš větší komfort a spokojenost.

S úsměvem a přáním vydařeného dne za B-smile MDDr. Marie Kopečná