Medříčské listy 11.4.2018
Lidově parodontóza (odb. parodontitis z řeckého paro – vedle, u, při a odontos zub) či parodentóza je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu. O tomto nebezpečném onemocnění jsme si popovídali s odborníky v Centru zubní péče B smile v Osové Bítýšce.
„Prvním nejčastějším projevem je otok a zarudnutí dásní, krvácení, bolestivost při čištění a zápach z úst. Příčinou je špatná ústní hygiena, která vede k hromadění plaku a zubního kamene. Každá z těchto složek udržuje v ústech vyšší hladinu bakterií, které vytváří odpadní látky uvolňující se do krevního oběhu. Škodlivý účinek má také kouření. U kuřáků je parodontitida 4-7 krát častější než u nekuřáků. Kouření navíc snižuje obranyschopnost organismu proti bakteriím. Pro zajímavost, v ústech je schopno přežít až 400 odlišných druhů bakterií, z čehož 30 z nich j přímo spojeno se vznikem zánětu závěsného aparátu zubu“ říká MDDr. Marie Kopečná, která je v současné době v přípravě na specializaci odborný lékař -parodontolog.
Důležitý je i počet bakterií, který se ve vašich ústech nachází. Zatímco u zdravého parodontu je počet bakterií v dásňovém žlábku v řádech tisíců, u zánětlivě změněného parodontálního chobotu může být počet bakterií v řádech stovek milionů. Vaše imunita si již s takovýmto množstvím bakterií nedokáže poradit a onemocnění může vést až ke ztrátě zubu. Proto je tak důležitá důkladná ústní hygiena, spojená s pravidelným odstraňováním zubního plaku. Bakterie, které parodontózu způsobují, jsou totiž velmi choulostivé na působení kyslíku a již při několikaminutovém kontaktu s ním hynou. Ale v prostoru, kam nezasáhne zubní kartáček a tudíž zde není umožněn přísun kyslíku, se bakterie shlukují, velmi se jim daří a jejich počty rostou.
„Možná si říkáte, že na tyto bakterie je vaše tělo za ta léta navyklé. Imunita se však postupně vyčerpává a hlavně v případě, že tělo již musí bojovat s nějakou celkovou chorobou – např. cukrovkou, obezitou, astmatem apod. se mohou bakterie z úst výrazně podílet na zhoršení zdraví“ říká MUDr. Stanislav Voborný.
MDDr. Kopečná dále dodává: “Parodontóza má podle nejnovějších výzkumů také souvislost se vznikem aterosklerózy a tím chorob oběhového systému obecně. Osoby postižené rozvinutější formou parodontózy mají dvojnásobně větší riziko onemocnění srdce a dokonce čtyřnásobně zvýšené riziko srdečního infarktu než osoby zdravé. Pokud jde o vztah mezi parodontózou a předčasnými porody, zdá se, že i zde existuje souvislost. Dosavadní výzkumy naznačují, že u matek, které během těhotenství trpí neléčenou parodontózou, existuje téměř osmkrát větší riziko přivést na svět dítě předčasně a s menší porodní váhou, než je tomu u matek zdravých. Experti odhadují, že záněty dásní by mohly být zodpovědné až za 18,2 procenta všech předčasných porodů.“
„A ještě je tu další věc! Napadlo vás někdy, že pokud máte v ústech „špatné“ bakterie, to znamená ty co žijí v zánětem postižených dásních, můžete je přenést na své blízké, s nimiž jste v úzkém kontaktu? Jsou to hlavně děti, které líbáním od rodičů a prarodičů dostávají mikroflóru do svých úst. Je potřeba na to myslet, abychom další generaci nezhoršovali nevědomky start do života“ doplňuje MUDr. Eva Brázdilová.
Alarmující je, že různým stupněm zánětu dásní trpí, podle zdravotnických údajů, osmdesát až devadesát procent Čechů starších 30 let. Parodontóza, kdy je kromě dásní již zasažen i závěsný aparát zubu, postihuje až třetinu Čechů a její výskyt roste s přibývající léty.
„Parodontologové spočítali, že zánět dásní zabírá v ústech plochu, která je přibližně velká jako lidská dlaň. Je tedy logické, že pro náš organismus představuje tak rozsáhlý zánět docela vekou zátěž. Problémem je, že toto onemocnění probíhá často dlouhodobě a skrytě. Lidé ho tedy ignorují a nevyhledávají odbornou pomoc. Vždyť kdybychom jinde na těle na viditelném místě měli hnisající zánět takového rozsahu, kdo z nás by se neporadil s odborníkem a nevyhledal ošetření?“ uzavírá MDDr. Kopečná.