Jak vzniká paradentóza?

Zubní povlak je i základem pro usazování iontů ze slin, které pak tvoří zubní kámen. Jedovaté produkty bakterií zubního povlaku v kombinaci s ostrým povrchem zubního kamene, který je v kontaktu s dásní pak způsobují její zánět, který se zpočátku projevuje jen krvácením. Po několika měsících zánět ovšem postupuje do hloubky a „rozpouští“ vápník v kosti, ve které jsou zuby ukotveny. Po několika letech postupujícího úbytku kosti se začnou objevovat nad dásní kořeny zubů, zuby se začnou uvolňovat a nakonec je často nutné je vytrhnout. Tento proces se nazývá paradentóza.

V případě již pokročilé paradentózy a tedy úbytku kosti jsou v okolí zubů tzv. parodontální „choboty“ – hluboké kapsy plné zanícené dásně, zubního kamene a nezřídka i s hnisem. V takovém případě je nutné tyto kapsy vyčistit až na dno, ohladit povrch kořene a vypláchnout desinfekčním roztokem. Zákrok je často nutné několikrát opakovat, někdy i v místním umrtvení.

Dokonalým odstraněním zubního kamene a každodenním odstraňováním zubního povlaku lze tomuto procesu zabránit a paradentózu zastavit. Právě to je doménou dentální hygienistky, která zubní kámen odstraní a poradí vám jak účelně odstraňovat zubní povlak Ostatně nejde jen o paradontózu – bez kyselého povlaku nemůže také vzniknout ani zubní kaz.