Rodinné firmy v regionu – Centrum zubní péče B smile

Medříčské listy 14.12.2016

Zakladatelem rodinné stomatologické firmy je MUDr. Stanislav Voborný, který „zubařině“ zasvětil celý život. V roce 1970 nastoupil na zubní oddělení Polikliniky Velké Meziříčí, kde od roku 1979 byl vedoucím celého zubního oddělení. V roce 1990 odešel do Osové Bítýšky na uvolněné místo obvodního stomatologa, kde pak od ledna 1993 začal provozovat svou vlastní stomatologickou praxi v pronajatých prostorách zdravotního střediska obce.

V roce 1997 do firmy nastoupila jeho dcera MUDr. Eva Brázdilová, která v roce 2011 celou praxi od svého táty převzala. Eva začala investovat do modernizace celého provozu nemalé prostředky. „Bohužel stav budovy zdravotního střediska v Osové Bítýšce a umístění ordinací v prvním patře bez výtahu mně nevyhovoval, proto jsem se rozhodla, že postavíme pro naši stomatologickou praxi zcela novou budovu. Nové Centrum zubní péče B smile jsme slavnostně otevřeli 2. ledna 2015. B smile znamená česky „usmívej se“ – naším cílem je, aby pacient byl maximálně spokojený, kvalitně ošetřený a po návštěvě našeho Centra se mohl znovu usmívat. Snažíme se vytvořit model rodinného stomatologa, který ošetřuje všechny členy rodiny včetně dětí. I když máme v současné době 4500 pacientů, stále registrujeme nové“ říká Eva Brázdilová.

Centrum zubní péče B smile poskytuje služby 5 stomatologů, kteří se specializují v rámci Centra např. na dětskou stomatologii, prevenci, estetickou stomatologii, stomatochirurgii, zubní implantáty, endodoncii a další. V Centru je prodejna dentální hygieny s milou paní recepční, která umí poradit a nabídne kompletní sortiment pomůcek pro ústní hygienu. V týmu je také dentální hygienistka, odbornice na čištění zubů a péči o krásný úsměv. V nové budově je i zubní laboratoř, která přímo v místě řeší specifické potřeby pacientů ohledně zubních náhrad. Samozřejmostí je příjemné a čisté prostředí, dětský koutek, WI-FI, možnost občerstvení, TV a rozhlas v čekárně. Vzhledem k modernímu vybavení poskytujeme opravdu vysoký stupeň hygieny s nastavenými standardy, většina prostor je navíc bezbariérových. O management a administrativu firmy se stará manžel Evy Brázdilové – Michal.

Bez týmové spolupráce se prostě dnes moderní stomatologie neobejde. Je to obor velmi náročný na vybavení – jak přístrojové, nástrojové i materiálové. Proto si myslím, že systém jednotlivých zubařů rozesetých po kraji už brzy nebude možný. Jedinec prostě nebude schopen sám čelit těmto zvyšujícím se nákladům, složitější administrativě a legislativním požadavkům. Sdílení nákladů a zvyšování efektivity práce je i tady nezbytné.“ dodává Eva Brázdilová.

„Stomatologie udělala za posledních 40 let velký pokrok. Zatímco systém prevence nám závidí celý svět, postupy ošetření u zubního lékaře hrazené pojišťovnou zůstaly na stejné úrovni jako v minulém století. To znamená, že pokud chce mít pacient pěkné a zdravé zuby, musí do nich začít investovat sám.“ říká Stanislav Voborný.

Co bylo zatím v podnikání nejtěžší?

Nejtěžší bylo najít odvahu učinit rozhodnutí postavit zcela novou budovu pro naši stomatologickou praxi na venkově v Osové Bítýšce. Taková centra se staví většinou jen ve velkých městech. Dnes není totiž vůbec jednoduché najít kvalitního zubaře a sestru a ještě navíc je přesvědčit, aby šli pracovat na venkov. Odborníci dnes chtějí pracovat jen v úspěšných firmách s vizí a s možností dalšího růstu. Ale nezaslouží si kvalitní ošetření v příjemném prostředí i lidé na venkově?“

Co byste poradila začínajícím podnikatelům?

Nenechat se odradit negativismem okolí, ale inspirovat se lidmi, kteří něco dokázali. Takoví lidé se nebojí překážek a jdou si za svými sny.“